Panorama współczesnej filozofii polskiej

Dostępność: tak
Wysyłka w: 48 godzin
Cena: 63,00 zł 63.00
ilość szt.
dodaj do przechowalni

Opis

Panorama współczesnej filozofii polskiej

Księga pamiątkowa VIII Polskiego Zjazdu Filozoficznego

red. nauk. Jacek Jadacki

ISBN 978-83-7507-100-9

Format B5, s. 564, liczne fotografie, oprawa twarda,
załączona płyta CD (wystawa plastyczna Ewy Bobrowskiej pt. Zdarzenia miejskie)

SPIS TREŚCI

Słowo wstępne

I. Inauguracja

1. Program
2. Goście Honorowi, Patroni Medialni i Sponsorzy
3. Powitania
4. Rzut oka na dotychczasowe polskie zjazdy filozoficzne
5. Listy od zaproszonych gości 

II. Referaty plenarne

Tadeusz Gadacz, Problem prawdy w kontynentalnej filozofii współczesnej
Michał Heller, Granice czasu, przestrzeni i prawdopodobieństwa
Jacek Hołówka, Konstrukcje poznawcze
Władysław Stróżewski, Od wartości bytu do bytu wartości
Jan Woleński, Argumentacja i perswazja w filozofii

III. Dyskusje panelowe

1. Czy naturalizacja jest nadzieją epistemologii? (Stanisław Judycki, Andrzej Klawiter, Marcin Miłkowski, Robert Poczobut, Jan Woleński, Renata Ziemińska i Urszula Żegleń)

2. Dylematy etyczne współczesnej demokracji (Miłowit Kuniński, Ryszard Legutko, Barbara Markiewicz, Justyna Miklaszewska, Andrzej Szahaj i Magdalena Środa)

3. Eksternalizm a internalizm w epistemologii, filozofii języka i filozofii umysłu (Adam Grobler, Zbysław Muszyński, Robert Poczobut, Tadeusz Szubka i Renata Ziemińska)

4. Etyka ludzi nauki a stan polskiej filozofii (Barbara Chyrowicz, Włodzimierz Galewicz, Paweł Łuków, Andrzej Szostek iJanWoleński)

5. Filozofia umysłu a neuronauka (Stanisław Judycki, Katarzyna Paprzycka, Piotr Przybysz i Dawid Wiener)

6. Komu potrzebna jest filozofa prawa? Refleksje po dyskusji okrągłego stołu (Bartosz Brożek, Franciszek Longchamps de Bérier, Jerzy Zajadło, Wojciech Załuski i Marek Zirk–Sadowski)

7. Kulturowe uwarunkowania pojęć filozoficznych (Adam Chmielewski, Andrzej Grzegorczyk, Witold Marciszewski i Zbigniew Król)

8. Model edukacji filozoficznej (Anna Jedynak, Wanda Kamińska, Aldona Pobojewska i Maciej Woźniczka)

9. Najnowsze tendencje badawcze w estetyce (Grzegorz Dziamski, Bohdan Dziemidok, Anna Grzegorczyk, Iwona Lorenc, Teresa Pękala, Ewa Rewers, Krystyna Wilkoszewska i Anna Zeidler–Janiszewska)

10. Nauka i kultura: o potrzebie humanistycznej filozofii przyrody (Barbara Kotowa, Krzysztof Łastowski, Zbigniew Wróblewski, Paweł Zeidler i Józef Zon)

11. Obecność psychoanalizy w kulturze (Agata Bielik–Robson, Zbigniew Kossowski, Andrzej Leder, Szymon Wróbel i Zofia Rosińska)

12. Rosyjskie pytania o Rosję jako problem filozoficzny (Janusz Dobieszewski, Marian Broda, Lilianna Kiejzik, Jan Krasicki, Teresa Obolevitch, Halina Rarot i Anna Kurkiewicz)

13. Tradycje i szkoły filozoficzne w dziejach polskiej filozofii (Stanisław Janeczek, Andrzej Kołakowski, Stanisław Pieróg, Marek Rembierz, Krzysztof Śleziński i Adam Workowski)

14. Wartości poznawcze w nauce (Adam Grobler, Kazimierz Jodkowski, Wojciech Sady, Witold Strawiński i Józef Życiński)

15. Współczesna filozofia polska: osiągnięcia i porażki — nadzieje i zagrożenia (Adam Grobler, Jacek Jadacki, Ryszard Kleszcz, Adam Nowaczyk, Antoni Bazyli Stępień, Władysław Stróżewski, Tadeusz Szubka, Andrzej Wiśniewski i Ryszard Wiśniewski oraz Wojciech Gasparski i Andrzej Grzegorczyk)

16. Zermelo a Szkoła Warszawska. 100 lat aksjomatycznej teorii mnogości (Zofia Adamowicz, Janusz Czelakowski, Stanisław Krajewski, Roman Murawski, Jerzy Pogonowski, Krzysztof Wójtowicz i Jan Zygmunt)

IV. Referaty sekcyjne

1. Sekcja Logiki (Grzegorz Malinowski i Andrzej Wiśniewski)
2. Sekcja Semiotyki i Filozofii Języka (Urszula Żegleń i Zbysław Muszyński)
3. Sekcja Metodologii i Filozofii Nauki (Adam Chmielewski)
3a. Podsekcja Metafilozofii (Witold Marciszewski).
4. Sekcja Ontologii (Jacek Paśniczek)
5. Sekcja Filozofii Przyrody (Krzysztof Łastowski i Magdalena Reuter)
6. Sekcja Epistemologii i Filozofii Umysłu (Renata Ziemińska)
7. Sekcja Antropologii Filozoficznej (Andrzej Przyłębski)
8. Sekcja Filozofii Społeczeństwa i Polityki (Justyna Miklaszewska)
9. Sekcja Filozofii Kultury (Zofia Rosińska i Joanna Michalik)
10. Sekcja Filozofii Religii (Janusz Salamon i Tadeusz Gadacz)
11. Sekcja Etyki (Włodzimierz Galewicz)
11a. Podsekcja Etyki Biznesu (Wojciech Gasparski)
12. Sekcja Estetyki (Iwona Lorenc)
13. Sekcja Historii Filozofii Polskiej (Stanisław Pieróg, Anna Dziedzic i Piotr Ziemski)
14. Sekcja Historii Starożytnej i Średniowiecznej Filozofii Obcej (Dobrochna Dembińska-Siury)
14a. Podsekcja Historii Filozofii Starożytnego Wschodu (Joanna Jurewicz)
15. Sekcja Historii Nowożytnej i Najnowszej Filozofii Obcej (Piotr Gutowski)
16. Sekcja Dydaktyki Filozofii (Aldona Pobojewska)
17. Sekcja Gości Zagranicznych / Foreign Guests Section (Tadeusz Szubka oraz Jacek Jadacki i Ryszard Kleszcz)

V. Sesje redakcyjne

1. Posiedzenie naukowe Etyki
2. Narada wydawnicza Analizy i Egzystencji

VI. Imprezy kulturalne

1. Koncerty

1. Koncert Galowy (Jerzy Sterczyński i Kwartet Wilanów)
2. Recital fortepianowy Karola Tarnowskiego
3. Koncert muzyki polskiej (Anna Brożek i Katarzyna Zimak)
4. Koncert muzyki sakralnej (Chór Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej)
5. Koncert Op-Music (Marianna Dąbek i Zofia Dowgiałło)

2. Ekspozycje

1. Głosy naszych wielkich: Tadeusz Kotarbiński, Władysław Tatarkiewicz i Tadeusz Czeżowski (Jacek Jadacki)
2. Marginalia filozoficzne Witkacego (Paweł Polit i Jan Siek)
3. Silva rerum (Ewa Bobrowska)

 

VII. Finał

1. Przemówienie końcowe (Jacek Jadacki)
2. Zamknięcie Zjazdu (Władysław Stróżewski)
3. Złożenie kwiatów na grobach filozofów polskich na Powązkach (Anna Brożek)
4. Podziękowania (Andrzej Biłat, Dobrochna Dembińska-Siury, Wojciech Gasparski, Paul Horwich, Jan Krokos, Małgorzata Kwietniewska, Krzysztof Łastowski, Dariusz Łukasiewicz, Justyna Miklaszewska, Teresa Pękala, Aldona Pobojewska, Wlodek Rabinowicz, Magdalena Reuter, Władysław Stróżewski i Tadeusz Szubka)

Wykaz uczestników
Lista obecności

Produkty powiązane

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl